Kto zlicza ptaki?

Pomimo, iż pustułka nie ma żadnych wielkich rozmiarów, jakie przypisuje się wielu osobnikom z rodziny sokołowatych, jest to drapieżny ptak będący jednym z jej przedstawicieli. Pustułka zwyczajna to ptak, który oblega obszar właściwie całego kontynentu europejskiego, aż po wysokie Alpy oraz wschodnią Azję, a Afrykę w południowej części od Sahary. Swoim zasięgiem występowania ptak ten pomija natomiast koło podbiegunowe, do którego klimatu, ptak ten nie jest właściwie przystosowany.

Zdecydowanie najwyższą liczbę osobników pustułki zwyczajnej można zauważyć się w takich państwach Europy Zachodniej jak Niemcy, Wielka Brytania i Hiszpania. Spośród tych państw niezaprzeczalny prym wiodą Niemcy, na terenie których wystąpić może aż 60 tysięcy par. Aktualnie Polska nie jest zakwalifikowany do ulubionych miejsc życia tego gatunku. Mimo to, jest to w dalszym ciągu najliczniejszy sokół na terenie całego kraju.

Liczebność ptaków

Grzbiet i skrzydła pustułki mają rdzawo brązową kolorystykę, która kontrastuje się z czarnymi plamami oraz pazurami. Spód ciała ma niesamowity, kremowy kolor, który jest w charakterystyczny sposób- niezwykle gęsto, nakrapiany. Zarówno u samca jak i samicy zauważyć można długi, szaroniebieski ogon. U samca posiada on jednak, białą na brzegach, czarną pręgę, która u samicy występuje dodatkowo w towarzystwie wąskich, ciemnych prążków. Skrzydła pustułki zalicza się do wąskich i długich, o końcach , które przypominają kształtem ostry sierp. Pustułka to ptak, który dożywa co najwyżej piętnaście lat. Czytaj dalej Kto zlicza ptaki?